O paru niegdysiejszych nowościach ze świata informatyki, które dzisiaj są znane już nie jedynie profesjonalistom z tej branży

Branża informatyczna jest szczególna, jeżeli weźmiemy pod lupę jeden fakt, a mianowicie to, że nowinki bardzo szybko tracą na aktualności. Właściwie w każdym roku dany program do grafiki komputerowej albo system operacyjny jest unowocześniany, czyli pojawiają się w nim praktyczne handicapy, dzięki czemu poprawia się jego funkcjonalność. W konsekwencji kto nie śledzi ze staranną uwagą nowości, ten może szybko wypaść z gry. W końcu Linux serwer w wersji tej tegorocznej i tej sprzed kilku lat, to całkowicie inny system.

Serwer Linux

Autor: Linux Screenshots
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy pierwsze komputery wchodziły do użytku, wtedy jeszcze nawet nie myślano, że internet stanie się w równym stopniu popularny co późniejszy notebook czy iPod. Należy jednakże nadmienić, że globalna sieć jest tak dobrodziejstwem, jak i przekleństwem. W końcu ofiarami hakerów padają instytucje finansowe, a nawet najważniejsze urzędy w państwie. Wszystko z tego powodu, że laptop bez podłączenia do sieci jest prawie bezużyteczny. Zresztą na tym jeszcze nie finał. Następnym udogodnieniem stała się możliwość połączenia pojedynczych urządzeń w sieć. Żeby takie połączenie było dorzeczne, należy pomyśleć o specjalistycznym oprogramowaniu, które zostanie zainstalowane na jednym z komputerów tak, by można było z łatwością zarządzać pozostałymi. I tak z myślą o przedsiębiorstwach powstał przykładowo Linux serwer (polecana strona).

Praca na komputerze

Autor: Intel Free Press
Źródło: http://www.flickr.com

Wraz z rozwojem informatyzacji coraz więcej danych przechowuje się na twardych dyskach lub na specjalnych nośnikach (np. płytach DVD). Takie postępowanie jest proekologiczne, bo zużywa się mniej papieru, który przecież bywa wytwarzany ze szkodą dla środowiska naturalnego. A ważnych informacji nie trzeba już magazynować we własnym biurze. Firmy informatyczne już jakiś czas temu wprowadziły do swej oferty usługowej nowy punkt, a mianowicie dane w chmurze. Za umówioną opłatą istotne dla wytwórni informacje można umieścić na wirtualnym dysku. Dzięki wspomnianemu rozwiązaniu nie trzeba się już martwić o to, gdzie zapisywać świeże informacje, a dodatkowo każdy pracownik będzie miał zapewniony do nich dostęp online.

Dane w chmurze to doskonałe rozwiązanie, z którego z pewnością będą pragnęli skorzystać biznesmeni, o ile rzecz jasna poznają zalety wypływające z wdrożenia tzw. hostingu. Z kolei osoby prywatne chętniej skorzystają z innych dobrodziejstw nowoczesnej nauki. Na przykład, nastolatkowie ochoczo zainwestują otrzymane kieszonkowe na zakup nowego monitora tłumacz norweski na polski gry komputerowej. A opiekunowie prawni rozejrzą się za oprogramowaniem, które uchroni ich pociechy przed zagrożeniami czyhającymi w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*