Na co kierować uwagę w trakcie planowania inwestycji budowlanej

Budowa budynku jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Decydując się na jej rozpoczęcie musimy liczyć się z nieprzewidzianymi okolicznościami. Nie można niestety przewidzieć wszystkiego, niezależnie od tego czy będzie to konstrukcja duża czy tylko odnawiamy istniejący już obiekt, zawsze może się przydarzyć coś, czego nie założyliśmy.

W budownictwie coraz lepiej

Autor: Agencja inplusPR
Źródło: Agencja inplusPR
Słynna jest solidność brygad budowlanych, dlatego najlepiej dobrze rozważyć warunki umowy z budowniczymi w taki sposób, by nasze wydatki nie okazały się zbyt duże. Najlepszym wyjściem może być najęcie dużej, wypróbowanej firmy. Choć wiadomo że zazwyczaj takie firmy (zobaczysz tutaj) bardziej się cenią, warto się nad tym zastanowić, ponieważ podejrzanie niska cena może być oznaką komplikacji takich, jak choćby ukryte ponadplanowe opłaty za zużycie oprzyrządowania. Niewysoka cena może także oznaczać konieczność wynajęcia przez naszego wykonawcę podwykonawcy oferującego np. mini dźwigi, którymi nasza ekipa nie dysponuje. Jednym słowem, planując prace budowlane (maszyny budowlane koparko ładowarki) nie możemy się kierować wyłącznie przyciągającą ceną. Dobrym przykładem tego iż cena nie będzie wystarczającą podstawą w wyborach dotyczących inwestycji budowlanych są tak duże roboty jak budowa dróg ekspresowych. Na mocy przepisów o przetargach dla zlecającego najważniejsze przesłanie ma opłata – im będzie ona mniejsza tym lepsza oferta. Nacisk na obniżenie kosztów za wszelką cenę paradoksalnie powiększa koszta, bowiem dosyć często się zdarza że nie dotrzymywane bywają umówione terminy, to zaś powoduje ponadplanowe koszty. Wiadomo bowiem, że jeśli dana jednostka nie dała sobie rady, to jej następczyni będzie mieć mocne argumenty na podwyższenie ceny za realizację zadania.

Dlatego – przed podjęciem jakichkolwiek rozstrzygnięć – watro zorientować się, czy realizator za atrakcyjnie niższą należność będzie w stanie rzeczywiście zrealizować pracę którą mu zlecimy. Dużo łatwiejszą sytuację mamy wówczas, kiedy robota jaką mamy do wykonania jest drobna i okazjonalna. Wówczas wystarczy zwrócić się bezpośrednio do jednostki mającej w ofercie mini dźwigi (rzetelnie omówione) do wynajęcia. Najlepiej też podczas planowania budżetu przedsięwzięcia z góry przewidzieć, iż koszta będą większe od zamyślanych (średnio o 10 %).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*