Odmiany badań związanych ze spawaniem. Sprawdź i korzystaj!

Spawanie jest aktualnie jedną z najpopularniejszych metod łączenia razem różnych powierzchni. W większości przypadków metoda ta wykorzystywana jest do materiałów metalowych. Spawalnictwo jest całą dziedziną, mającą własną metodologię i przyrządy.

spawanie metali

Autor: Paul Lindsey
Źródło: http://www.flickr.com

Spawalnictwo bardzo często znajduje wykorzystanie w budowlance, gdzie zazwyczaj zachodzi konieczność łączenia ze sobą metalowych części konstrukcyjnych. Z tej przyczyny spawanie jest czynnością wiążącą się ze sporą odpowiedzialnością, ponieważ na takich spawach często oparta jest cała konstrukcja obiektu. Dlatego spawanie objęte jest szeregiem norm, których należy zawsze przestrzegać. Normy te zobowiązują między innymi do wykonywania profesjonalnych badań spawanych powierzchni. Badania takie przeprowadzane są na zróżnicowanych etapach – przed spawaniem, w czasie spawania i po. Bardzo ważne jest także badanie spawów po naprawieniu ich.

Badania polegające na obserwacji

Badania wizualne stanowią podstawową formę badań stosowanych w spawalnictwie. Jak sama ich nazwa podpowiada, badania takie opierają się na skrupulatnej obserwacji spawu dla oszacowania jego wytrzymałości i poprawności wykonania. W swojej zasadniczej postaci badania takie przeprowadzane są z wykorzystaniem nieuzbrojonego oka, wówczas oczywiście niezbędnym elementem jest jak najlepszy wzrok osoby przeprowadzającej badanie (zobacz: oferta naszej firmy) Dokonuje się tego również z wykorzystaniem narzędzi optycznych takich jak przykładowo rozmaite mikroskopy. Jednym z podstawowych warunków właściwego przeprowadzania badań wizualnych jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia we wnętrzu.

Inne badania

spawanie na placu budowy

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com

Po badaniach polegających na obserwacji zwykle przychodzi czas na badania penetracyjne. Badania tego rodzaju służą do wykrywania ewentualnych szczelin i pęknięć w badanej powierzchni, co znajduje zastosowanie zwykle przy spawaniu. Do tego rodzaju badań niezbędne są specjalistyczne narzędzia. Do szczelin w materiale (zobacz frez nasadzany) wprowadza się specjalne ciecze zwane penetrantami. Później usuwa się nadmiar penetrantu z danego materiału. Z wykorzystaniem specjalnego wywoływacza określa się liczbę i kształt szczelin i pęknięć w materiale. Tą metodą można więc przykładowo oszacować, czy obecne szczeliny nie są zagrożeniem dla całości konstrukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*