Czym zajmuje się audytor i o czym powinien pamiętać wykonując taką pracę? Jakie są jego podstawowe zadania?

Audyt ISO w firmie dosyć często kojarzony jest z kontrolowaniem i wyszukiwaniem błędów w działaniu i funkcjonowaniu danego podmiotu. Podczas gdy to nie całkiem prawda, ponieważ głównym celem jest weryfikacja, czy początkowe założenie danej organizacji jest rzeczywiście wypełniane i to zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami i polityką jakości firmy.

Praca audytora polega także na doradztwie, to znaczy co można usprawnić lub zrobić w firmie, aby ulepszyć jej funkcjonowanie, które w przyszłości przyniesie bardziej korzystne efekty, a przy tym może przyczynić się do szeroko rozumianego rozwoju jej działalności. Takimi rzeczami głównie zajmuje się taka osoba wewnątrz firmy, a pomocne są w jego pracy istotne kursy, jak audytor wewnętrzny systemu zarządzania jakością szkolenie. Za sprawą tym kursom audytor jest w stanie pewnie nawet lepiej wykonywać swoją wymagającą i ambitną pracę.

doradca z pracownikiem

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

Najważniejsze zadania to z pewnością nadzór nad dokumentami jakości oraz normą ISO. Obecnie najważniejsza norma się zmieniła, dlatego mamy norma ISO 9001:2015 (). Duża odpowiedzialność leży na audytorze, by nadzorował wszystkie najnowsze procedury, by wszystko najlepiej funkcjonowało. Audytor czasem sam tworzy dokumenty jakości w firmie, a także zajmuje się ich weryfikowaniem, zmianą czy aktualizowaniem, właśnie zgodnie z przyjętymi normami jakości w firmie, jak również normą ISO. Taki człowiek zajmuje się nadzorowaniem jak i kontrolą nad procesami oraz działaniami w zakładzie.chłodnie warszawaW takiej sytuacji do jego obowiązków będzie należało przeprowadzenie okresowych audytów wewnątrz w zakładzie pracy, które mają na celu sprawdzić jak działa system zarządzania jakością.

Jego zadaniem jest również przeanalizowanie polityki jakości w przedsiębiorstwie, upewnienie się czy system działa dobrze, w zgodzie z ustalonymi regułami oraz normami przez spółkę. Audytor powinien w związku z tym zastanowić się, co jeszcze można ulepszyć i usprawnić, by przedsiębiorstwo funkcjonowało o wiele lepiej. Ta część pracy wymaga całkiem kreatywnego podejście oraz pomysłowości. Jak widać jest to praca dosyć zróżnicowana. Z jednej strony może się wydawać, iż dbałość o przepisy i różne możliwe regulacje nie jest czymś za bardzo fascynującym. Jednakże z innej strony, możliwość zademonstrowania swojej pomysłowości oraz wdrożenia dobrego pomysłu swojego autorstwa to już jednak ciekawa kwestia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*