Jakie możliwości daje współcześnie grafika 3D, w jakich dziedzinach życia się ją wykorzystuje.

Jedną z bardziej istotnych gałęzi komputerowej grafiki jest modelowanie 3D. Co ciekawe, znalazło ono swoje zastosowanie zarówno w licznych dziedzinach przemysłu, jak również w przemyśle rozrywkowym.

Większość współczesnych gier opiera się o generowanie trójwymiarowych obiektów, na które są nakładane różne tekstury. Wykorzystuje się do tego coraz wydajniejsze układy graficzne, które czasem kosztują więcej niż pozostałe podzespoły, lecz dzięki temu uzyskać można doskonałej jakości animacje. Rynek gier jest aktualnie warty setki milionów dolarów i bardzo dynamicznie się rozwija, ale rozwijają się także inne, bardziej pożyteczne zastosowania tego typu grafiki (polecane wizualizacje 3d). Zwłaszcza że obecnie narzędzia do obróbki takiej grafiki są coraz lepsze i bardziej wydajne, dając możliwości niemożliwe jeszcze przed kilkoma laty.
modelowanie 3d

Autor: Stolbud Włoszczowa
Źródło: Stolbud Włoszczowa
Jedną z podstawowych dziedzin wykorzystujących wizualizacje 3d, jest budownictwo układanie kostki brukowej leszno oraz archITektura. Dzięki zastosowaniu komputerów można bez konieczności konstruowania drogich makiet stworzyć model danego budynku i zobaczyć, jak się będzie prezentował w otoczeniu ( są na rox3d.pl). Ewentualne zmiany są proste i szybkie, ponieważ też robi się je na komputerze, można się projekt ulepszać aż do otrzymania pożądanych rezultatów. Modelowanie 3d w rosnącej liczbie przypadków jest również wykorzystywane podczas projektowania części maszyn i urządzeń, chętnie zaczyna także po nie sięgać współczesna medycyna.

Szybki wzrost wydajności sprzętu komputerowego w jeszcze większym stopniu się przyczyni do tego, że grafika 3D będzie stosowana w coraz to nowych obszarach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*