Rachunek za gaz ziemny – za co tak istotnie płacimy?

Najogromniejszym dostawcą gazu ziemnego w Polsce jest PGNiG, inaczej Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Z gazu ziemnego korzysta obecnie kilkanaście milionów osób na terenie Polski. Gazu używamy do gotowania, podgrzewania wody, niektórzy mają także ogrzewanie na gaz, zwięźle mówiąc, gaz jest nam niezbędny do życia i w naszych domach korzystamy z niego wszelkiego dnia. Gaz ziemny jest wyceniany za metr sześcienny, chociaż ceny gazu zdołają się różnić w zależności od rejonu czy też grupy taryfowej.

palnik gazowy

Źródło: http://www.sxc.hu
Przeciętna stawka za gaz ziemny na terenie Polski to blisko 1,30 a 1,30 złoty, nie jest więc to stosunkowo okazały koszt – więcej o gazie ziemnym. Jednak nie wszyscy płacą nieduże rachunki za gaz. Jeśli w naszym domu na gaz posiadamy tylko kuchenkę, to koszta mogą być naprawdę niewielkie. W 50metrowym mieszkaniu przy czteroosobowej rodzinie rachunki za gaz mogą dać w wyniku nawet do 10-15 złotych co miesiąc. Z pewnością koszta te nie są znaczne. Jednak jeżeli w naszym domu posiadamy nie tylko kuchenkę gazową, lecz także gazowe ogrzewanie lub preparat do redukcji środków powierzchniowo czynnych wodę podgrzewaną na gaz – wówczas musimy liczyć się ze znacznie wyższymi rachunkami nawet do kilkuset złotych co miesiąc.

Jak już nadmieniliśmy na ceny gazu mają wpływ też grupy taryfowe. Dziś zdołamy wyróżnić trzy taryfy – W1, W2 i taryfę W3. Im niższą taryfę mamy, tym mniejszy rachunek za gaz uiścimy. Jeśli zużywamy dużą ilość gazu, wtedy obowiązują nas opłaty z wyższej taryfy, jeżeli używamy mało gazu – wtedy płacimy za gaz z taryfy najniższej, to znaczy W1.

Warto zorientować się jaką taryfę posiadamy. Jeśli za gaz płacimy dużo, zdołamy zastanowić się nad jego oszczędzaniem. Krótsze kąpiele, mniej pichcenia na kuchence gazowej czy mniejsze ogrzewanie może sprawić, iż uda nam się przejść do niższej, tańszej taryfy, co pozytywnie wpłynie na nasz rachunek za gaz. Oprócz zużycia i opłaty taryfowej opłacamy też abonament za gaz. Jest to cena, którą ponosi każdy z nas, z racji tego, iż gazownia standardowo dostarcza nam gaz. Co więcej nasz rachunek za gaz obejmuje też zapłatę sieciową stałą i zmienną. Zapłata sieciowa stała to opłata za utrzymanie sieci, a zmienna – za dawanie gazu, który posiada określone właściwości i parametry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*